no98
inimese
teekond

BUNYAN/TÜRNPU

Inimese teekond” oli allegooriline teekond maailma lõpust edasi, põhinedes 17. sajandi Inglise religioosse mõtleja John Bunyani esseel "Pilgrim's Progress". Anne Türnpu lavastuses oli Bunyan pandud kõnelema nii inimese kui kunstniku loometeest, selle kujunemisest ja arenemisest.

Rühmatöö, mis kõneles inimese ning looja teekonnast, tõi taas kokku mitmed Lavakunstikooli lõpetanud näitlejad ning lavastaja Anne Türnpu. Algse idee kohaselt kaasati truppi eelkõige need näitlejad, kes teatripoliitiliste segaduste tõttu sattusid pärast kooli lõpetamist vabakutselise staatusesse. Siit ka Türnpu projekti nimi Sine Loco, Ilma Kohata. Peamiselt nende näitlejatega alustaski Anne Türnpu 2004. aasta sügisel tööd John Bunyani teksti kallal.

Religioosse mõtlejana juurdles Bunyan peamiselt inimese eetiliste valikute üle. Lavastus püüdis vältida didaktilist moraliseerimist ning käsitles lakooniliste, kuid sisenduslike sümbolitega teatud inimsaatuse põhiteid. Peaosatäitja Ott Sepp põikles keelitajate teelt, kõndis raskusi kandes, otsis oma väravat. Huvitaval kombel olid lavastusest välja jäänud Bunyani kõige otsesemalt kristliku religiooniga seotud mõtted. Anne Türnpu sõnul hakkaski autoreid aeg-ajal häirima Bunyani "liigne puritaanlus", mistõttu kaasati ka Uku Masingu tekste.

Lavastaja oli Anne Türnpu, instseneerijad Anne Türnpu ning Kristjan Sarv, kunstnik Liina Tepand, valguskunstnik Airi Eras, koreograaf Taavet Jansen, DJ Tarrvi Laamann. Näitlejatena tegid kaasa Mart Koldits (Linnateater), Eva Püssa, Märt Avandi (Rakvere Teater), Ott Sepp, Kristjan Sarv ja Marin Mägi (Rakvere Teater).

Anne Türnpu (1963) on lõpetanud Kõrgema Lavakunstikooli näitleja erialal, kuid tegutsenud viimase 15 aasta jooksul peamiselt lavastajana. Türnpu loominguline käekiri on haruldane näide järjepidevast ja stabiilsest püüdest teatri arhailise ja ürgse koe järele. Tänaseks on Türnpu Tartu Lasteteatris, Rakvere Teatris, Von Krahli teatris, Nukuteatris ja mujal välja toonud pea 30 lavastust, millest paljud põhinevad erinevate rahvaste folkloorsel pärandil. Teemad, mille ümber Türnpu lavastused end kerivad, on mitmekihilised. Lavastaja tegeleb peamiselt inimese ja kõiksuse vahekorraga, kultuuride ühisosa ja erinevustega ning ka lihtsalt lugude jutustamisega.

Lavastus oli teater NO98 ja Sine Loco koostööprojekt.

Esietendus 11. märtsil 2005.