no96
seitse samuraid

KUROSAWA/SEMPER/OJASOO

"Seitse samuraid" on lugu seitsmest mehest, kes valmis kaitsma väikest ja vaest küla röövlite eest. Lavastus põhines Akira Kurosawa samanimelisel ja legendaarsel filmil (1954). "Seitset samuraid" mängiti Kadrioru vanades ujumisbasseinides, mis pärast etendusi jäädavalt lammutati.

"Seitse samuraid" oli NO96 suvelavastus. Lavastusest valmis kaks varianti: hommikuti mängiti veidi lühendatud ning teistsuguse lähenemisega lavastust lastele, õhtuti tuldi aga täiskasvanute ette.

Lisaks Kurosawa filmile kasutati ka muid tekste August Kitzbergilt, Bernard-Marie Koltesilt ning Ryonosuke Akutagawalt, samuti lisati originaalloomingut. Tiit Ojasoo ning Ene-Liis Semperi käsitluse kohaselt saabusid hüljatud basseinide äärde seitse samuraid, keda ei oodanud aga ükski talupoeg. Ometi otsustavad samuraid jääda ning "küla" kaitsta. Meenutatakse, kuidas neid ükshaaval värvati ning vaid tühise riisiportsjoni eest küla eest seista paluti. Samuraid alustavad treeninguid talumeestega, keda lavastuses asendasid prügikastid. Avatakse ka samuraide isiklikke lugusid ja põhjuseid, miks nad olid nõus teistega liituma. Peatselt saabub ka vaenlane ning puhkeb võitlus. Osad samuraid langevad, osad jäävad ellu. Lõpuks kuulutatakse võitjaks aga ikkagi talumehed.

Lavastus pakkus ühtlasi võimaluse üle paljude aastate näha laval taas Hilja Varemit. Vana Naise osas kaitses Varem alalhoidlikke väärtusi, kutsudes Kitzbergilt laenatud sõnadega üles omi hoidma ja võõraid peletama.

Teistes osades Rein Oja, Tarvo Sõmer, Tambet Tuisk, Kristjan Sarv, Jaak Prints, Gert Raudsep, Indrek Ojari ja Mari Abel. Rein Oja pälvis Kyuzo rolli eest parima 2005. aasta meesnäitleja tiitli. Samale preemiale esitati Kambei rolliga ka Tarvo Sõmer. Ka lavastus esitati aastapreemia kandidaadiks.

Lisaks ülalnimetatutele olid töörühmas ka koreograafid Jüri Nael ning Jarmo Karing ja etendustele otsemuusikat teinud Dmitri Dimitrenko, Raun Juurikas ja Tanel Ruben.

Esietendus 12. augustil 2005. 

Akira Kurosawa (1910-1998) oli nimekas Jaapani rezhissöör. "Seitse samuraid" esilinastus 1954. aasta aprillis ning äratas Euroopas ja Ameerika Ühendriikides laialdast tähelepanu. Veneetsia filmifestivalil pälvis "Seitse samuraid" Hõbelõvi auhinna.

"Seitset samuraid" on vaadeldud nii Lääne vesternitest inspiratsiooni ammutajana kui ka neid inspireerinud filmina. Kuus aastat pärast Kurosawa filmi valmis John Sturgesil "The Magnificient Seven" - film, mis võttis aluseks just Kurosawa loodu.

Kurosawa soovis filmi alustades teha midagi, mis oleks väga meelelahutuslik ning vastanduks Jaapani kinotraditsioonile, mis Kurosawa arvates oli liialt lihtsakoeline. Nii soovis ta luua filmi, mis oleks korraga meelt lahutav ja tõsine ning "Seitsmest samuraist" kujuneski üks tema lemmikuid. Ka publikukassa oli muljetavaldav, kuid kriitikute vastuvõtt jäi omal ajal võrdlemisi jahedaks. Tänaseks on filmi nimetatud "üheks puhtamaks seiklusfilmiks, mis kunagi tehtud" ning "mõõdupuuks, mille järgi kõiki teisi põnevusfilme mõõte tuleks".