NO91
kuningas ubu

JARRY/OJASOO/SEMPER/CHALICE


"Kuningas Ubu" on maailmakuulus näidend, mille esietendus Pariisis 1896. aastal lõppes skandaaliga. Paljude meelest algas just siis moodsa teatri ja kunsti ajalugu. Eestis lavastati näidend 2006. aastal esmakordselt ning lavastust etendati kahel järjestikusel suvel. Lavastajate Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi sõnul oli tegemist kriitilise, kuid muusikalise lavastusega. Muusikalise kujunduse tegi aga Chalice, kes teisel aastal oli ka peaosas. Esimesel aastal võis näha Isand Ubuna Tõnis Mäge. Emand Ubu rollis astus üles Marika Vaarik. Lisaks osalesid Tambet Tuisk, Mirtel Pohla, Gert Raudsep, Jaak Prints, Kristjan Sarv, Inga Salurand, Andres Mähar, Risto Kübar, Sergo Vares ja Rasmus Kaljujärv.

"Kuningas Ubu" räägib loo kellestki kodanik Ubust, kel õnnestub intriigide tulemusel tõusta kuningaks. Võimuhullusest haaratuna otsustab Ubu siirduda sõjaretkele Venemaa vastu. Teda toetab truu emand Ubu. Näidend on nii sõge kui ka koomiline ning piisavalt lõdva ülesehitusega, et teda võiks käsitleda kõige erinevamates võtmetes. Seekord olid lavastajad otsustanud katsetada muusikalise kaveriga. "Lavastus tuleb väga lõbus ja peidab endas sotsiaalset sõnumit," on Ojasoo ühes intervjuus enne esietendust öelnud.

Etendused toimusid Haapsalu lennuväljal kolmes võimsas angaaris. Lavakujunduse autoriks oli Ene-Liis Semper, kes lavaruumi eest pälvis teatriliidu aastapreemia parimale lavastuskunstnikule.

Esietendus 5. juuli 2006.

Etendus kestis umbes kolm tundi ja 10 minutit, ühe vaheajaga.