No37
NOДвенадцать

LAVASTAJA ON NOMINEERITUD ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHINNA KATEGOORIAS

BLOK/PEPELYAYEV/ILLARIONOV

Kaksteist relvastatud punakaartlast patrullivad mööda öist Peterburgi. Nende ümber möllab läbipaistmatu lumetorm. Aeg - jaanuar 1918, vahetult pärast revolutsiooni. Miks on neid just kaksteist? Millist tähendust kannab see lumetorm, mis lõõskab ajaloo pöördehetkel täie jõuga kõigis suundades korraga. Vene kirjanduses on mõned teosed, mille tähenduse üle on kirglikult arutletud nende sünnist saati. Üks sellistest on Aleksandr Bloki poeem "Kaksteist". On see revolutsiooni paroodia? On see revolutsiooni ülistus? Ja miks kõnnib "Kaheteistkümne" mõistatuslikus finaalis punakaartlaste ees Jeesus Kristus ise?

Sasha Pepelyayev on Lavakunstikooli erinevate lendudega töötanud juba üle kümne aasta. Ta töötab mõnuga just tundengitega, sest tudengid on näljased, nad alles otsivad oma võimete piire. Sellest on sündinud lavastused, mis on jõulised, värvikad, fantaasiaküllased ja eelkõige - füüsilised. Teater NO99-s on neist lavale tulnud neli - Goethe "Faust", Tšehhovi "Kirsiaed", Bulgakovi "Meister ja Margarita" ja seekord: Bloki "Kaksteist". Pepelyayevile meeldivad klassikalised materjalid, sest need kannavad juba loomu poolest märgilist tähendust. On, millega mängida, mida tõlgendada. Tema kineetilises teatris avalduvad kujundid mitte läbi sõna või pildi, vaid läbi liikumise. "Ma ei taju tantsu läbi muusika. Minu jaoks koosneb liikumine mingisugustest vektoritest, erinevatest jõududest. Selles mõttes erineb minu töö balletist, sest seal on tants peamiselt muusikaline struktuur. Mind aga huvitab tantsu visuaalne pool ja energeetika," ütles Pepelyayev esietenduse eel. Kineetiline teater avab krestomaatilise teose sootuks teisiti, puhtana konventsioonide tolmust. "New Kids on the Blok," pealkirjastas üks kriitik oma arvustuse "NOДвенадцать-ile" ja tõepoolest - üheks lavastuse peategelaseks on Lavakunstikooli 28. lennu pöörane, aga virtuoosselt valitsetud energia.

Tekst Aleksandr Blok

Tõlge Johannes Semper, Kalju Kangur, Laur Kaunissaare

Lavastaja ja kunstnik Sasha Pepelyayev
Kostüümid Sergei Illarionov
Dramaturg Laur Kaunissaare

Laval Johan Elm, Kirill Havanski, Ingmar Jõela, Laura Kukk, Ingrid Margus, Jane Napp, Jaanus Nuutre, Dovydas Pabarčius, Steffi Pähn, Teele Pärn, Sander Roosimägi, Ilo-Ann Saarepera, Johannes Richard Sepping, Nils Mattias Steinberg, Markus Truup, Joosep Uus (kõik EMTA Lavakunstikooli 28. lend)


Esietendus 11. märtsil 2017 Teater NO99s

Etendus kestab kolm tundi, ühe vaheajaga.

NB! Ainult kümme etendust